O Autorce
Teresa Kudyba
Reportażystka, dokumentalistka, publicystka, wydawca, prezes zarządu Radia Opole w latach 2010-2011, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, liderka Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Laureatka nagród i nominacji za prace dziennikarskie: Opolska Marka za film „Dinozaury z Krasiejowa”, Najlepszy Produkt Opolszczyzny za filmy promocyjne o regionie, I. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska za film „Pałac w Morawie”, Grand Prix World Mediatravel za film „Prawda ponad wszystko. Opowieść o księdzu Dzierżonie”, Tofifest za film „Edward Stachura z tego świata”, Festiwal Sztuki Faktu za reportaż „Widok nad widoki”.
W 2014 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za promocję polskiej gospodarki.
Realizuję moje filmy i programy telewizyjne od roku 2000 pod własną marką tressFILM jako niezależny „producent zewnętrzny” dla mediów polskich i zagranicznych, m.in.: TVP, ARD-Studio Warschau, Deutsche Welle, SPIEGEL-TV. Od roku 2017 współpracuję stale z anteną TV TRWAM, produkując magazyny edukacyjne, m.in: „Prosto o gospodarce”, Nad wodą”, „Seniorzy z energią”.
Specjalizuję się w realizacji filmów i programów edukacyjnych, skierowanych przede wszystkim do młodzieży licealnej i studentów, nie zlecanych przez stacje telewizyjne, lecz będących autorskim projektem: od scenariusza, reżyserię, po produkcję. Takimi dziełami autorskimi są m.in. filmy: „Edith Stein, śląska święta”, „Prawda ponad wszystko. Opowieść o księdzu Dzierżonie”, „Dinozaury z Krasiejowa”, „Uwaga! Tu Gliwice”, „Jerzy Grotowski. Gra z pamięcią”, „Camino Polskie”, „Edward Stachura z tego świata”, „W Solankowej Dolinie”, „Moje leczenie wodą”, „Wakacje z Chopinem”, „Opolskie białe złoto”. W październiku 2020 skończyłam – wspólnie z Mirosławem Basajem – montaż najnowszego filmu o powstaniach śląskich. Premiera kinowa w maju 2021.
Napisałam kilka książek, albumów, przewodników i folderów turystycznych, z których najważniejsze to: „Śląskie zamki i pałace. Opolszczyzna”, „150 lat cementu w Polsce”, „Uzdrowisko Ciechocinek”, „Gogolin – 50 lat praw miejskich”, „Opolskie wędrówki krajoznawcze”, „Wędrówki krajoznawcze, powiat krapkowicki”.
Wraz z prof. Dorotą Simonides, dr Danutą Berlińską i Romanem Hlawaczem jestem inicjatorką i współredaktorką (2005) pierwszego podręcznika wiedzy regionalnej: „Śląsk Opolski. Dziedzictwo i współczesność”. Moja najnowsza książka to wspomnienia o wybitnym polskim botaniku dr. Krzysztofie Spałku: „Przerwany lot barwnego motyla”.
Jestem autorką edukacyjnych wystaw plenerowych wystawianych w Opolu, Warszawie, Ciechocinku.
W latach 2014-2015 kierowałam na Uniwersytecie Opolskim projektem „Dualne specjalistyczne szkolenia kadr dla regionu”, którego celem było wówczas innowacyjne w skali Polski stworzenie modelu systemu edukacji zawodowej, integrującej teorię i praktykę na wzór szkolnictwa niemieckiego.
Co najpiękniejsze, bardzo osobiste i nie do opisania na www… ale może kiedyś „na stare lata” w książce: Wychowałam samotnie trzy córki: Agnieszkę, Alinkę i Julkę. Raduje mnie najbardziej ich szczęście rodzinne i widok piątki moich wnucząt, które odwiedzam jak najczęściej mogę, wylatując z jednego lotniska na kolejne… Cała ta moja droga zawodowa, własna firma to codzienny trud, w zasadzie spowodowany przed wieloma laty koniecznością samodzielnego utrzymania rodziny, ale przede wszystkim szczera pasja i łaska wejścia na właściwą drogę. Na Camino…