Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 


Zakrzów – Art Cup, czyli ujeżdżenie z gwiazdami

Ludzie filmu, sztuki, sportu i biznesu lubią takie miejsca: stare pałace, parki, atmosferę lekkiego zdegradowania... W takich klimatach rodzą się wielkie idee.

Spośród wszystkich pałaców Opolszczyzny, które w ostatnich latach poszły w „dobre ręce” Zakrzów jest na pewno wyjątkowy. Przykład Zakrzowa dowodzi, że aby utrzymać zabytek w dzisiejszych czasach, wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy. Najważniejszy jest pomysł i skoncentrowani wokół niego zgodni ludzie.
Pomysł miał Andrzej Sałacki, 12-krotny medalista Mistrzostw Polski, trener kadry narodowej w dyscyplinie ujeżdżenie. Najlepszy w Polsce i jeden z najlepszych na świecie trener, znana prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor i miejsce...
Ludowy Klub Jeździecki „Lewada”, usytuowany w XIX-wiecznym pałacu, w otoczeniu parku, istnieje w Zakrzowie od 1991 roku. Klub jest członkiem Polskiego Związku Jeździeckiego i Zrzeszenia LZS. Przed frontem pałacu został usytuowany czworobok konkursowy, na wzór wiodących ośrodków jeździeckich Europy.
Od kilku lat „Lewada” zajmuje I miejsce w ogólnopolskim rankingu klubów jeździeckich. Trenujące w barwach LKJ „Lewada” złote medalistki Mistrzostw Polski Seniorów, Małgorzata Morsztyn i Żaneta Skowrońska, są obecnie najlepszymi zawodniczkami w Polsce.

Taniec z koniem
„Lewada” ma status Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w dyscyplinie ujeżdżenie.
Od roku 1998 odbywają się tutaj prestiżowe, głośne dzięki TVP ogólnopolskie „Jeździeckie Mistrzostwa Środowisk Twórczych”, od roku 2004 pod nazwą: Art Cup - „Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd”. Do Zakrzowa przyjeżdża około 70 osób, znanych z popularnych polskich seriali.
Nie sposób wymienić wszystkich uczestników. Są tu co roku wierni tej integracyjnej imprezie: Beata Tyszkiewicz i Karolina Wajda, Olga Bończyk, Adam Fidusiewicz, Piotr Polk, Jagna Marczułajtis, Mariusz Pujszo, Jerzy Sawka, Karol Strasburger, Marcin Troński.
Art Cup to zawody, odbywające się w trzech konkurencjach: ujeżdżenie, powożenie, skoki przez przeszkody.
Ujeżdżenie to dyscyplina olimpijska. Jest porównywana do jazdy figurowej na lodzie. Ten elegancki taniec z koniem polega na zgraniu jeźdźca i konia w jedną, harmonijną całość.
Oprócz punktowanych zawodów, w Zakrzowie w miniony wekend odbyły się imprezy towarzyszące: pokazy ujeżdżenia w damskim siodle, zaprzęgi, skoki pony przez przeszkody, pokazy sztucznych ogni, kabaret Joanny Bartel, koncert tenora Juliusza Ursyna Niemcewicza, piknik „Rozśpiewana Europa” – piknik prowadzony przez Kevina Aistona; grała Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego, orkiestra Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, otwarto wystawę Zenona Żyburtowicza.

Zanim do Zakrzowa przyjechał Sałacki
Wieś Zacraw pojawiła się w dokumentach w 1300 roku. Do dziś zachował się jej owalny plan, będący reliktem osadnictwa średniowiecznego. Już w 1285 istniał tu kościół pw. św. Mikołaja. Na początku XVII wieku wieś należała do rodu Oppersdorffów, następnie do Gaschinów – tak jak sąsiednia Polska Cerekiew.
Na początku XVIII wieku posiadał ją Andrzej Franciszek Zakrzewski, właściciel Ciska. Około roku 1830 – do magnata cieszyńskiego, hrabiego Larisch von Mönnich, kóry rozpoczął w roku 1898 budowę neobarokowego pałacu. Wieś miała funkcje rolnicze, zasłynęła w XIX wieku z hodowli merynosów - owiec cienkowełnistych.
Od początku XX wieku aż do roku 1945 wieś Sakrau należała do Bolka hrabiego von Halsingen. Hrabia zasłynął w pamięci miejscowych przede wszystkim dzięki ogromnej hodowli róż. W latach 30-tych, gdy wieś Sakrau przemianowano na Rosengrund, von Halsingen podarował każdemu mieszkańcowi dwa różane krzewy. Wieś wypiękniała jeszcze bardziej, ale hrabia zbankrutował. wkrótce rozpoczął kolejny biznes w swym majątku: założył szkółkę drzew i krzewów. Na polach Halsingena w latach czterdziestych XX wieku firma „Eplanta” z Berlina uprawiała zioła. Mięta z Zakrzowa miała wyjątkowy aromat. Olejarnia, oparta na ekstraktach miejscowych ziół i szyszek – produkowała oleje dla przemysłu perfumeryjnego i aptekarskiego. Założone na bazie „Eplanty” działały w Zakrzowie w latach 50-60-tych Zielarskie Zakłady Doświadczalne „Herbapol”.

W pałacu były biura zakładu.
Pałac z XIX/XX wieku, otoczony parkiem krajobrazowym jest zabytkiem. W dobrze zachowanym parku znajduje się cenny i rzadki drzewostan.
Od strony południowej pałac zdobi portyk, wsparty na ośmiu kolumnach oraz reprezentacyjny taras. Dach mansardowy z lukarnami, zabytkowa klatka schodowa – tyle pozostało po wojnie. Po roku 1945 działał tu PGR, potem Herbapol, a w latach 70-tych w pałacu mieścił się ośrodek kolonijny Huty Katowice. Huta nie inwestowała w remont pałacu ani nie wykazała chęci zakupu. Od lat 90-tych pałac w Zakrzowie wraz z 8-hektarowym parkiem jest własnością Urzędu Gminy w Polskiej Cerekwi.
Szczęśliwie się złożyło, że najlepszy trener jeździectwa w Polsce, Andrzej Sałacki, akurat w tamtych latach szukał takiego miejsca, gdzie mógłby zrealizować swoje marzenia: pragnął stworzyć własny klub jeździecki.
Pałac ma swoje wymagania: 100 ton opału na zimę, dach kryty niezbyt eleganckim pokryciem – odrapaną, czerwoną blachą, zdarta elewacja. Zabytek wymaga remontu, zwłaszcza że w od dziewięciu już lat, w sierpniowy wekend zjeżdża do Zakrzowa plejada polskiego filmu, dziennikarze, ludzie sztuki, sportu i biznesu. Aby odnowić elewację, wykonać nowy dach, okna, a także stworzyć wokół pałacu elegancki park z ogrodem, ścieżkami – potrzeba 700 tysięcy złotych. Wystarczy, aby samorząd województwa dał połowę... Gmina złoży wniosek ponownie – za rok.

Gdzie to jest
Zakrzów, nazwa niemiecka: Sakrau, gmina Polska Cerekiew, powiat Kędzierzyn-Koźle, na drodze krajowej 45, Opole-Racibórz.
Noclegi: „Lewada”
siedziba TSKN w Polskiej Cerekwi (ok. 30 miejsc noclegowych)
Gastronomia: restauracja „Zamkowa”, „Marco Polo” w Polskiej Cerekwi
We wsi: ciekawy klasycystyczny kościół z balkonami po bokach.
W odległości 4 kilometrów – siedziba gminy – Polska Cerekiew, a w niej ruiny pałacu Oppersdorffów (potem: Gaschin, Matuschka, Seher-Thoss). Podobnie jak pałac a Zakrzowie, także Polska Cerekiew stała się przed paroma laty magnesem ściągającym do gminy polskie gwiazdy. Ruiny, które niejedni chcieli „po cichu” zrównać z ziemią, są salą koncertową i teatrem. Tu odbywają się spektale reżyserowane przez Adama Hanuszkiewicza i koncerty: grali tu Konstanty Andrzej Kulka, Agnieszka Duczmal...
To magia – mówią goście Andrzeja Sałackiego. Wszyscy spotkają się tu znów za rok.

Wyniki Art Cup’ Zakrzów 2006
Kategoria ujeżdżenie:
1.Agnieszka Marek na Atylii
2.Katarzyna Dowbor na Lizie
3.Piotr Michnikowski na Japonce

Kategoria Skoki przez przeszkody:
1.Mariusz Krzemiński
2.Jagna Marczułajtis
3.Wojciech Dąbrowski

Kategoria Powożenie:
kobiety:
1.Anna Dereszowska, Iwona Guzowska
2.Izabela Bukowska, Olga Bończyk
3.Beata Sadkowska, Artur Pontek

mężczyźni:
1.Jacek Rozenek, Maurycy Drobny
2.Radek Popłonikowski, Wojciech Dąbrowski
3.Tomasz Dedek, Robert Rafałowski

Aktualności

Reportaże i filmy dokumentalne
Zapraszamy do prezentacji najnowszych pozycji filmowych.Więcej informacji >>


 

 
Teresa Kudyba
tel. 602 374 494
e-mail: teresa@kudyba.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS