Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 


Turawa: pałac dla dzieci

Foto
Utrzymywanie akurat w tym pałacu Domu Dziecka jest nieekonomiczne i nieracjonalne.
Tak dogodne położenie historycznej rezydencji znanego w świecie rodu Garnier w pobliżu stolicy województwa i jezior turawskich kwalifikuje to miejsce na komercyjne, regionalne centrum kongresowe, którego w Opolu i okolicy nie ma.


Pośród lasów, w dorzeczu rzeki Mała Panew, zbudowali książęta opolscy zameczek myśliwski. Nie wiadomo, jak wyglądał i jak długo stał, a także – czy to prawda, czy tylko podanie... Wiadomo natomiast, że w XVI wieku ziemia turawska należała jeszcze do Kotorza Wielkiego, była własnością Katarzyny Kokorz von Kamenz, a potem jej wnuczki Katarzyny, żony barona Andrzeja von Kochtitz. W roku 1629 turawskie dobra nabył Jan von Dubrawka z Jasieni, po nim kolejno: Mikołaj von Blankowsky, Jan von Blankowsky i jego syn, szambelan cesarski Bogusław Ernest. W roku 1712 syn Blankowskyego, Franciszek Karol sprzedał Turawę Martinowi Scholzowi von Loewenckron z Wieszowej.

Rozpoczął Loewenckron
Loewenckron, bogaty górnośląski szlachcic zbudował w Turawie swą rezydencję (obecne południowe skrzydło pałacu) według planów jednego z opolskich architektów, Adama Tentscherta. W owym czasie w Turawie istniał jedynie młyn wodny i kilka budynków. Za czasów Loewenckrona Turawa została rozbudowana i stała się odrębną wsią. Martin zmarł w 1731 roku, a majątek odziedziczył jego syn Anton. W roku 1746 ożenił się z Francuzką, Anną Barbarą von Garnier (ród Garnierów pochodzi z Mt. Saxonett koło Cluses).
Wszystkie (sześcioro) dzieci Antona i Anny zmarły, on sam dożył jedynie 44 lat. Był prawnikiem z wykształcenia. Dobudował kaplicę w kształcie wieży z zegarem i dzwonnicą. Anna Barbara wyszła ponownie za mąż za hrabiego Frantza von Gaschin z Żyrowej (1760). Rok później powstaje skrzydło północne z bramą wjazdową.
Anna Barbara von Gaschin przeżyła obydwu mężów i trzynaścioro dzieci. Zmarła w wieku 78 lat (1804 r.), a została pochowana w krypcie kościoła w Kotorzu Wielkim. Przed śmiercią przekazała turawskie dobra swemu bratu Andrzejowi von Garnier. Majoratem turawskim zarządzał odtąd jej bratanek Franz Xawery von Garnier. W 1841 roku rodzina otrzymała tytuł hrabiowski i zaczęła się tytułować nazwiskiem: von Garnier-Turawa.
W XIX wieku, za czasów panowania w Turawie rodu von Garnier-Turawa, wieś liczyła ponad pół tysiąca mieszkańców, miała szkołę, młyn, cegielnię, dwa piece hutnicze, staw rybny i nadzwyczaj łowne lasy. Ostatnim właścicielem Turawy był hrabia Hubertus, wieloletni deputowany do parlamentu pruskiego. Dobudował drugie skrzydło pałacu. To na jego ziemiach powstały w latach 30-tych XX wieku Jeziora Turawskie.
Hubertus zmarł w 1952 roku w Bawarii.

Współcześnie
Garnierowie odwiedzają czasem Turawę i pałac, korespondują z okolicznymi mieszkańcami. Garnier to na Opolszczyźnie nazwisko znane raczej jedynie historykom. Na świecie znaczy nieco więcej: bowiem to francuscy Garnierowie są producentami popularnych kosmetyków, a Charles Garnier, francuski architekt, zbudował operę paryską i kasyno w Monte Carlo.

W odległości około 500metrów od pałacu w kierunku Kotorza, na Łysej Górze, znajdowała się ich rodzinna kaplica, według podania, połączona z pałacem podziemnym przejściem.
Pod posadzką umieszczone były trumny, a sama kaplica pełniła funkcję kościółka. Otoczona była niewielkim, śródleśnym cmentarzem.
W roku 1956 kaplica została wysadzona w powietrze. Rodzina von Garnier przeznaczyła pałac w roku 1937 na sierociniec. Od roku 1949 mieści się tu Dom Dziecka.
Barokowy pałac z neorokokową dekoracją został w latach 1964- 65 wewnątrz przebudowany i dostosowany do potrzeb małych wychowanków. Po dziś dzień zachowały się: neorokokowa sala balowa z rzeźbionymi, złoconymi drzwiami dębowymi, marmurowe kominki, neorenesansowy kredens, barokowe szafy biblioteczne, stiuki w sali kredensowej, dekoracyjne piece kaflowe, złocone dekoracje ścian.
Pałacu raczej się nie zwiedza, gdyż ruch turystyczny koliduje z pracą opiekuńczo-wychowawczą. W Domu Dziecka mieszka obecnie 40 dzieci.

Potencjał niewykorzystany
Turawa (15 km od Opola) to zaplecze rekreacyjne Opola. Pobliski skrawek wód, otoczonych lasami, ma olbrzymi potencjał, ważny nie tyle dla mieszkańców gminy, co dla opolan, żyjących na co dzień w blokowiskach. To rowerzyści z Opola upodobali sobie leśne dukty, prowadzące nad jeziora. Zimą warto byłoby zainwestować w ratrak i stworzyć infrastrukturę pod narciarstwo biegowe. Turystom mniej wymagającym wystarczą liczne ośrodki usytuowane wokół jezior, zaś dla bardziej wymagających – idealnym miejscem wypoczynku mógłby być pałac Loewenckronów i Garnierów.
Jezioro Duże jest jednym z najbardziej żeglownych jezior w Polsce. Ze względu na dogodny kształt, żeglarze chwalą jego „dobre wiatry”, a fakt, że jest ze wszystkich stron okolone lasami – dodaje mu niewątpliwie uroku. Niestety, urodę jeziora psuje letni zakwit glonów, odstraszający od tego akwenu nawet najwierniejszych miłośników turawskiego żeglowania. W ostatnich latach na jeziorze pojawia się coraz więcej motorówek i nart wodnych, co stanowi nowe wyzwania dla właścicieli okołojeziornej gastronomii – konieczność ciągłego podwyższania standartu usług.

Informacje praktyczne
Położenie: 15 km od Opola w kierunku na Kluczbork, Łódź.
Dolina Małej Panwi, Lasy Stobrawsko-Turawskie kształtują malowniczy charakter wsi i okolicy.
Noclegi: ośrodki wypoczynkowe, położone wokół jezior, adresy dostępne na stronie: www.turawa.pl
Restauracje: licznie usytuowane przy jeziorach, we wsi Turawa, naprzeciwko pałacu: „Turawianka”.
Przez teren gminy Turawa przebiega 5 tras rowerowych. Najważniejsze z nich (nr 18, 19), tworzą malowniczą pętlę wokół Jezior Turawskich, zbiegają się w centrum wsi obok pałacu.
Mapy tras można pobrać ze strony internetowej www.turawa.pl.
Wędkarze złowią w Turawie okonia, leszcza, sandacza.
Liczne wypożyczalnie sprzętu motorowodnego, statek spacerowy, żaglówki.

Aktualności

Reportaże i filmy dokumentalne
Zapraszamy do prezentacji najnowszych pozycji filmowych.Więcej informacji >>


 

 
Teresa Kudyba
tel. 602 374 494
e-mail: teresa@kudyba.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS