Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 


Pałac z dzikiem w herbie - Izbicko

Foto
Wjazdu do bram tej rezydencji strzegą kamienne dziki. Są też w herbie rodu Strachwitz i wsi Izbicko. Już na wiosnę nowy właściciel pałacu obiecuje serwować w nim dziczyznę.

Gdy wylatujemy samolotem z wrocławskiego lotniska Strachowice gdzieś w daleki świat, nie kojarzymy tego miejsca ze śląskim rodem von Strachwitz, którego potomkowie władali naszymi wioskami: Kamieniem Śląskim, Izbickiem, Otmicami, Szymiszowem, Poznowicami, Krośnicą, Sprzęcicami, Siedlcem, Utratą...
Port lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu-Strachowicach leży w miejscu majątku przodków tej znakomitej śląskiej rodziny. Do 1973 roku Strachowice były samodzielnym osiedlem, położonym 10 km od centrum Wrocławia. Wiemy z kart historii, że w bitwie pod Legnicą jedna z familii – z majątku Strachowice koło Wrotizli (Wrocławia) – straciła aż czternastu rycerzy. Potomkowie jedynego męskiego członka rodu, który przeżył, od 1285 roku posługiwali się nazwiskiem von Strachwitz i przez następne siedemset lat nadal odgrywali olbrzymią rolę w życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym Dolnego i Górnego Śląska.
W tym roku, w 765-lecie bitwy pod Wahlstatt/Dobre Pole pod Legnicą, rodzina Strachwitzów, rozsiana po świecie, spotka się w Legnicy.
Osada istniała tu już w IV wieku, poza dzisiejszym centrum wsi, na „kopcu”. XIII-wieczny dokument biskupa wrocławskiego Jana III potwierdza istnienie parafii Istbisco. W średniowieczu teren ten należał do książąt opolskich, a w kolejnych wiekach do kilkunastu rozmaitych rodów: Manowski, Frankenberg, Larisch, Stuuer, Seilitz, Erichson.
Od roku 1811 aż do 1945 właścicielami Izbicka są Strachwitzowie. Na XVIII-wiecznym sztychu widać, że pałac zbudowany był w stylu klasycystycznym. Posiadał dwie narożne, blankowane wieże. Aby doń dojechać, należało minąć rozległe stawy rybne, które jeszcze dziś zachowały się w lasach „na Utracie”.
Lasy, od wieków największe bogactwo tej okolicy, nadal zajmują 1/3 powierzchni gminy.
W roku 1921, w czasie III Powstania Śląskiego, pałac został ograbiony i spalony. Heinz von Strachwitz odbudowywał go przez 10 kolejnych lat, ale nie przywrócił mu już dostojnego, pierwotnego stylu, nie odtworzył wieżyczek z blankami, które zachowały się jedynie na starych rycinach. Schloss Stubendorf posiada odtąd mało intrygujący kształt neobarokowy. II wojna światowa nie spowodowała żadnych poważniejszych zniszczeń w pałacu.

Nasza Grejfin
Każdy ją zna. Na Margrit mówią w Izbicku „nasza Grejfin” .Hrabina już od 1992 roku przyjeżdża tu regularnie, mieszka wtedy na plebanii. W Stubendorfie spędziła dzieciństwo, chodziła do szkoły. Opracowuje kościelne kroniki i rejestry, rozszyfrowuje staroniemieckie, gotyckie pisma.– Hrabina jest Honorowym Obywatelem Gminy Izbicko. Pomaga od lat, kupuje biednym lekarstwa, ubrania, pomaga szkole, gminie – ale zawsze bezimiennie, nigdy nie pozwala wymieniać swej osoby jako darczyńcy, jest bardzo skromna – mówi były wójt Izbicka, Manfred Grabelus.
Miała w 1945 roku 20 lat, uciekała przed frontem w styczniu ze szkoły w Środzie Śląskiej. - Zostaliśmy bez dachu nad głową, dosłownie bez niczego. Pamiętam, że mój ojciec, gdy wrócił z niewoli amerykańskiej, aby utrzymać rodzinę, zabrał się do handlu drzewem. Mieliśmy w Izbicku pola, lasy, stawy, więc ojciec znał się na gospodarce, ale nie bardzo potrafił handlować. Ciężko było – wspomina hrabina. Cieszy się, że pałac, w którym się urodziła, już nie niszczeje, że znalazł się inwestor. Ale zanim opolski przedsiębiorca wyremontował neobarokowy pałac w Izbicku, obiekt wiele lat stał nieużytkowany i niszczał.

Pałac-VIP
Po wojnie powstała tu Państwowa Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego, a w latach 50-tych Technikum Rolnicze. W roku 1984 rozpoczął się remont pałacu, należącego do Opolskiego Kuratorium Oświaty, który zamienił obiekt w ruinę. Szkołę tak „wyremontowano”, że pozbawiono ją kompletnie zabytkowego wyposażenia i stolarki. W 2003 roku zniszczony pałac odkupił od Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich przedsiębiorca z naszego regionu. 10-hektarowy park nabył rok temu od gminy Izbicko. Właściciel nie utrzymuje kontaktów z potomkami Strachwitzów, od czasu gdy pojawiły się pogłoski, iż mają oni zamiar dochodzić praw do majątku poprzez założone w Niemczech Powiernictwo Pruskie. Choć Margrit Strachwitz zaprzecza, jednak sprawa ochłodziła pierwotne dobre stosunki inwestora z niemieckim rodem. Dla osób zainteresowanych bliższym poznaniem rodziny von Strachwitz odsyłam do ich strony internetowej: www.strachwitz.net.
Remont pałacu w Izbicku, rozpoczęty 3 lata temu, zostanie ukończony jeszcze tego roku, ale uroczyste otwarcie nastąpi w marcu. Będzie tu centrum biznesowe VIP-PALM z pięcioma salami konferencyjnymi, dwoma salami balowymi. Pokoi 60, miejsc noclegowych 120. Będzie centrum odnowy biologicznej, konie, bryczki, limuzyny,korty tenisowe i boisko sportowe. Adres pałacu na stronie: www.vip-palm.pl

Gdzie jest pałac
Nie radzę poszukiwać go w internecie. Jeśli wejdziemy na stronę gminy, nie dowiemy się zbyt wiele o zabytku. Mylna informacja, jakoby posiadał wygląd neoklasycystyczny, choć różnica między klasycyzmem a barokiem jest spora - może laika nie razić. Gorzej, że na stronie Urzędu Marszałkowskiego – w dziale poświęconym zamkom i pałacom – pałac w Izbicku to nadal Technikum Rolnicze. Ta sama informacja pojawia się automatycznie na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Izbicko leży w pobliżu autostrady A-4 (zjazd na Gogolin), na drodze 94 (E-22), zwanej tu od zawsze drogą strzelecką.
Przez gminę przebiega trasa rowerowa nr 52 „Szlakiem Sanktuariów” i trasy boczne nr 151 i 160 wg turystycznej mapy rowerowej „Rowerem po Śląsku” oraz trasa nr 52-s (szlak czarny) wg mapy „Dolina Małej Panwi. Czarny szlak, który przebiega przez Kamień Śląski, Otmice, Izbicko, Utratę, wiedzie z Góry Św. Anny do Olesna. Zanim w pałacowej kuchni przyrządzą nam dziczyznę, upolowaną w miejscowych lasach, możemy zjeść w „Izbiczance” albo w „Piku”. Na nocleg jednak trzeba będzie poczekać do wiosny.

Aktualności

Reportaże i filmy dokumentalne
Zapraszamy do prezentacji najnowszych pozycji filmowych.Więcej informacji >>


 

 
Teresa Kudyba
tel. 602 374 494
e-mail: teresa@kudyba.pl
Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA n4CMS